Danfoss VLT-5000 Speed Drive 175Z0053
★★★★★ 4.3 114 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by dutyfreeglobal.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Danfoss Speed Drive
Model #: VLT-5000
Part #: 175Z0053
Input: 3x380-500V 50/60Hz 5.3A 4.8A
Output: 3x0-Uin 0.1000Hz 5.6A 4.8A 4.3kVA
Used, untested, good condition
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
114 ratings | 47 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (91)
4 stars
6% (7)
3 stars
3% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (11)